پیشرفت های اخیر صنعت رسانه در سایه تحریم‌های ظالمانه

در این مقاله قصد داریم تا به پیشرفت های اخیر صنعت رسانه در سایه تحریم‌های ظالمانه نگاهی بیندازیم و عوامل فوق را بررسی کنیم.

بررسی پیشرفت های اخیر صنعت رسانه در سایه تحریم‌های ظالمانه

در این مقاله قصد داریم تا به پیشرفت های اخیر صنعت رسانه در سایه تحریم‌های ظالمانه نگاهی بیندازیم. بی شک صنایع ملی موتور رشد و توسعه پایدار کشورعزیزمان ایران است. به دنبال تحریم های بسیاری که در طول سال های متمادی پس از انقلاب اسلامی بر ایران تحمیل شده است، تمامی صنایع به گونه­ ای دچار اثرپذیری از آن شده و پیشرفت­ های آنها نیز با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می­کند. بدون شک صنعت رسانه مانند هر صنعت دیگری از آسیب­ های ناشی از تحریم های دشمنان انقلاب بی نصیب نمانده است. اما متولیان این صنعت همواره در تلاش بوده اند تا موانع موجود را به گونه ای حل و فصل نموده و خود را تا حد امکان با پیشرفت­ های مطرح این صنعت در سطح جهانی، با تکیه بر بومی سازی فناوری تطبیق دهند.

به گفته جناب آقای دکتر علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه ملی از حدود 980 پروژه مطرح اخیر، 327  پروژه به مراکز استان­هایی چون سمنان، کرمان، لرستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قم، کردستان و مهاباد و همچنین 653 طرح به پروژه‌های عمرانی در تهران و سایر مراکز استان‌ها و اختصاص دارد.

…. گروه مهندسی صمیم به عنوان یک شرکت‌ پیشگام در طراحی و تولید تجهیزات حرفه‌ای شناخته می‌شود ….

ایشان از گسترش پوشش تلویزیونی دیجیتال به‌عنوان مهم‌ترین موضوع در این طرح‌ها یاد نموده و اذعان داشتند که در این مرحله 462 ایستگاه مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. لذا این امر، پوشش تلویزیونی دیجیتال را در سطح کشور به میزانی بالاتر از 98 درصد می‌رساند.

معاونت توسعه و فناوری صدا و سیما، محور‌های اصلی پروژه‌های اجرا شده را بر اساس فصول برنامه به فصول رادیو جمعیتی برای مراکز استانی برای 6 شبکه رادیویی، توسعه بسته اول و دوم دیجیتال در سراسر کشور، توسعه بسته چهارم در سراسر کشور، سنکرون سازی رادیویی موج متوسط، احداث مراکز تولید و پخش، توسعه فرستنده‌های رادیویی AM، توسعه بسته اول و دوم دیجیتال برای 21 شبکه تلویزیونی، امنیت فضای مجازی، توسعه پوشش FM جاده‌ای، توسعه تجهیزات سامانه‌ها و فضا‌های تولیدی اشاره نموده و همچنین با مشارکت و همکاری گروه مهندسی صمیم رایانه، توسعه مانیتورینگ، توسعه سیگنال‌رسانی زمینی، توسعه تجهیزات و به‌روزرسانی زیرساخت‌ها در حوزه فناوری، سیگنال رسانی فیبر نوری و راه‌اندازی سیستم‌ها و تجهیزات دیجیتال استودیویی نیز با موفقیت روبرو بوده است.

لذا به گفته ایشان اگر خودکفایی در صنعت رسانه در سازمان صداوسیما نهادینه نمی‌شد، این توفیق بزرگ الهی و بهره‌برداری از این طرح‌ها امکان پذیر نبود. ایشان خاطرنشان کردند که این دستاوردها نشانگر این است که تحریم‌های ظالمانه دشمن نه‌تنها اثربخش نبوده، بلکه انقلابی در صنعت رسانه کشور عزیزمان ایران ایجاد کرده است.  همچنین از حمایت‌های همه‌جانبه ریاست سازمان در زمینه طراحی و اجرای این طرح‌ها و نیز سازمان برنامه‌وبودجه که در این راستا با رسانه ملی همکاری کرده است، قدردانی ویژه نمودند.

خوشبختانه مراسم افتتاح طرح‌های عمرانی، فنی و زیرساختی هر مرکز به‌طور جداگانه در تمام استان‌ها با حضور مسئولان و تعدادی از خانواده معزز شهدای هر استان برگزار شد و مدیران کل مراکز سمنان، کرمان، لرستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قم، کردستان و مهاباد به‌عنوان مراکز منتخب در ارتباط کنفرانسی با رئیس رسانه ملی درباره طرح‌های استان خود توضیحاتی را ارائه دادند.

…. مطالب فوق با اقتباس از پایگاه جامع اطلاع رسانی معاونت توسعه فناوری رسانه میباشد ….