CWDM چیست؟ چه کاربردی در صنعت برودکست دارد؟

cwdm چیست؟ کارت CWDM شرکت مهندسی صمیم یک مالتی پلکسر/ دی مالتی پلکسر اپتیکال پسیو است و قابلیت انتقال 18 طول موج را فراهم می کند.

آیا میدانید CWDM چیست؟ چه کاربردی در صنعت برودکست دارد؟

ابتدا به این موضوع می پردازیم که CWDM چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ اینکه شما بتوانید طول موج سیگنال های خود را به بخش های کوچکتری تقسیم کنید به شدت در افزایش بهره وری و ظرفیت سیستم های شما مؤثر است. این بخش بندی در اصطلاح Coarse Wavelength Division Multiplexing یا CWDM نام دارد. مالتی پلکسرها به شما این امکان را می‌دهند تا قابلیت های شبکه خود را بدون اضافه کردن حتی یک فیبر نوری افزایش دهید. یک مزیت مهم WDM مستقل بودن آن از پروتکل و نرخ بیت است. این جمله به این معنی است که هر کانال از فیبر نوری می تواند هر فرمت انتقالی را حمل کند و سرانجام باعث کاهش هزینه های شما در بخش زیرساخت شود.

وظیفه مالتی پلکسرهای نوری تبدیل چند ورودی به یک خروجی و انتقال آن روی یک لینک فیبر نوری و وظیفه دی مالتی پلکسرها جداسازی سیگنال در انتهای دیگر فیبر نوری و تبدیل یک لینک فیبر نوری ورودی به چند خروجی فیبر است. ظرفیت نهایی یک سیستم فیبر WDM به این امر بستگی دارد که چگونه کانال های نوری را می توان در دامنه طول موج بصورت نزدیک به هم قرار داد. فاصله کانالی در تکنولوژی CWDM، بیست نانو متر می باشد بنابراین قابلیت انتقال 18 طول موج با این فاصله کانالی را در طیف 1270 نانو متر تا 1610 نانومتر فرآهم میکند.

در امر سیگنال رسانی حوزه برودکست در صورت توسعه و افزایش منابع، این مالتی پلکسرها قابلیت انتقال سیگنال ها از منابع صوتی و تصویری را به مکان های دیگر بدون نیاز به افزایش زیر ساخت لینک های فیبر نوری فراهم می‌کنند و بنا بر همین دلیل در انتقال همزمان برنامه های در حال پخش به مکان های مختلف از آنها استفاده می‌شود.

مالتی پلکسر/دی مالتی پلکسر 18 کاناله صمیم چه ویژگی هایی دارد؟

مالتی پلکسر/ دی مالتی پلکسر 18 کاناله فیبرنوری صمیم که با نام تجاری OMD-1800 شناخته می شود، این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که سیگنال های نوری با طول موج های مختلف را از طریق یک لینک فیبر نوری عبور دهید. این مالتی پلکسر/ دی مالتی پلکسر می تواند تا حداکثر 18 سیگنال با طول موج های مختلف را در یک فیبر نوری ترکیب کرده و یا 18 سیگنال با طول موج های متفاوت را از یک فیبر نوری به 18 کانال فیبر نوری تبدیل کند. همچنین می تواند هر ترکیبی از ورودی ها و یا خروجی ها را روی 18 کانال خود ایجاد کرده و از یک لینک دوطرفه پشتیبانی کند.

مالتی پلکسرهای صمیم به همراه مبدل های الکتریکال به اپتیکال و اپتیکال به الکتریکال این شرکت قابلیت پشتیبانی از سیگنال هایی مانند 3G/HD/SD-SDI, DVB-ASI, Ethernet را دارند و استفاده از آنها در امر سیگنال رسانی صوتی و تصویری سبب کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت سیگنال های دریافتی می شود.

قابلیت پشتیانی از استاندارد ITU-TG694.2 ویژگی دیگر مالتی پلکسرهای صمیم است. این استاندارد که توسط اتحادیه جهانی مخابرات در سال 2003 وضع شده طول موج هایی با فاصله 20 نانومتر را پشتیبانی می‌کند.

 معرفی کارت cwdm صمیم

کارت CWDM صمیم یک مالتی پلکسر/ دی مالتی پلکسر اپتیکال پسیو است و این جمله به این معناست که OMD-1800 صمیم نیازی به منابع الکتریکی برای کار کردن ندارد. همچنین این کارت از نظر مکانیکی کاملا سازگار با ساب رک های این شرکت طراحی شده و به راحتی داخل این ساب رک ها قرار می گیرد.

استفاده از فیبر نوری در سیستم های مخابراتی

تا به اینجا در مورد این سوال که CWDM چیست؟ توضیح دادیم و اما فیبر نوری. همانطور که می‌دانید استفاده از فیبر نوری در سیستم های مخابراتی به دلیل وزن پایین، کیفیت و قابلیت اطمینان بیشتر همواره رو به گسترش بوده و در بازار برودکست نیز یکی از پرکاربردترین ابزار انتقال سیگنال است. پوشش دهی چند سیگنال بر روی یک لینک فیبر نوری از ویژگی های کاربردی مالتی پلکسرهای صمیم است. این ویژگی باعث می‌شود شما بتوانید چندین کانال صوت و تصویر را با طول موج های مختلف بر روی یک فیبر نوری منتقل کرده و در نتیجه هزینه های خود را نیز به صورت قابل توجهی کاهش دهید.